
| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Current | 250 mA |
| Output Type | Fixed |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | 0.001 %/mA |
| Line Regulation | 0.02 %/V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Output Voltage | 5 V |
| Min Input Voltage | 2.2 V |
| Dropout Voltage | 75 mV |
| Quiescent Current | 12 µA |
Stock: 90
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25805
Ext.Price$0.25805
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25805 | $0.25805 |
| 10 | $0.22749 | $2.27490 |
| 50 | $0.20054 | $10.02700 |
| 100 | $0.17150 | $17.15000 |
| 500 | $0.14666 | $73.33000 |
| 1000 | $0.14032 | $140.32000 |
| 3000 | $0.13426 | $402.78000 |
| 5000 | $0.12583 | $629.15000 |
